Disco na (radiowej) fali?

Clipboard01Ciekaw jestem czy ktoś spodziewał się tak wielkiego sukcesu kanału Polo Tv. Osobiście czekałem na rozwój sytuacji, nie przekreślałem niczego. Sam jednak byłem w szoku, gdy ten innowacyjny projekt w bardzo krótkim czasie stał się najchętniej oglądaną stacją muzyczną w Polsce! Ani MTV, ani VIVA ani Eska Tv, tylko właśnie Polo Tv – miejsce gdzie przez 24 godziny na dobę można słuchać i oglądać teledyski „niesłuchanej” i „nielubianej” przez wszystkich muzyki disco polo. Zastanawiam się zatem czy taki sukces gatunek ten może powtórzyć w radiu ogólnopolskim…

Internet w chwili obecnej daje wręcz nieograniczone możliwości. Internetowe stacje telewizyjne czy internetowe radia to w chwili obecnej chleb powszedni. Korzysta na tym rzecz jasna także nasze disco polo, które słychać na fali tych większych i mniejszych projektów. Trzeba przyznać, że sprzedaje się to bardzo dobrze. Pisząc ten felieton chciałem pokusić się o statystyki. Po zastanowieniu stwierdziłem jednak, że nie ma sensu w tej chwili porównywać słuchalności kanału disco polo przykładowo z kanałem trance. Przed powstaniem Polo Tv mogliśmy być pewni tylko tego, że jest zapotrzebowanie na taką muzykę w telewizji. Ważne tu jest natomiast, że internetowe radia disco polo dają rade! Niczym nie odstają od pozostałych. Mało tego, każda duża stacja obowiązkowo musi mieć kanał z taką muzyką. Potwierdza się tu już stara reguła, że nikt nie słucha a zna, czyli słucha. Radio ma to do siebie, że daje swoistą anonimowość, przez która nie musimy obawiać się reakcji otoczenia.

Kolejnym ważnym elementem jest to, że branża poważnie traktuje ten środek przekazu. Zespołu wielokrotnie organizują premiery swoich utworów właśnie w internetowych radiach. Prezenterzy non stop dostają nowe empetrójki, które grają i które później znakomicie się „kręcą” w eterze. Jaki z tego wniosek? Radio disco polo jest w tym momencie integralną częścią tego gatunku! Tak jak zespoły walczą w tej chwili, by ich klip poleciał w Polo Tv, by później wrzucić go na YouTube, tak radio gdzieś po cichu ale z dużym pozytywnym efektem robi kawał dobrej roboty promując polską muzykę rozrywkową.

Dlaczego więc jeszcze nikt nie wyczuł tu pieniędzy? Dlaczego jadąc rano do pracy nie mogę ustawić w swoim radiu fali z muzyką łatwą, lekką i przyjemną? Dlaczego jadąc rano do pracy nie mogę budzić się przy piosence „Chce się żyć”, a wracając do domu przesłuchać po wiadomościach jakąś premierę od B-Qll, Maxx Dance czy Marcina Siegieńczuka? To jest zastanawiające, że do tej pory nie powstało żadne radio ogólnopolskie, które pokusiłoby się o regularnie granie muzyki disco dance. Tak jak wspomniałem wcześniej – udało się Polo Tv, dlaczego nie miałoby się udać coś w stylu Disco FM?

Pewne schematy i bariery przełamuje Radio Plus, które właśnie stawia pierwsze kroki z naszą muzyką. Może to jest początek czegoś nowego, wielkiego? Może to jest początek discopolowej ery na fali radiowej? Pewne jest, że to jest tylko kwestia niedalekiej przyszłości, by disco polo zalało stacje/stację radiowe/radiową. Bo są ludzie, którym być może nie zależy na fanach tego gatunku, ale są ludzie którzy będą za wszelką cenę chcieli na nich zarobić. I to jest właśnie pomysł na dobry biznes!

18 uwag do wpisu “Disco na (radiowej) fali?

      1. Hmmm… to znaczy że coś jest w planie? Bo od jakiegoś czasu właśnie ten biznes chodzi mi po głowie tylko oczywiście kasy brak :/

  1. Ogólnopolskiego radyjka na pewno nie doczekamy w najbliższej przyszłości, ale jestem ciekaw jak uda się eksperyment w Radiu PLUS, które od 2 miesięcy gra w nowym formacie, gdzie jest miejsce na DP.

  2. Ogólnopolskie radio dedykowane temu gatunkowi byłoby czymś wielkim. Radio Plus to stacja o zasięgu lokalnym, podobnie było kilkanaście lat temu – ta muzyka miała swoje miejsce w kilku mniejszych stacjach. Gdyby taki projekt powstał (choć jest to melodia przyszłości, bliżej nieokreślonej) to myślę że tak jak POLO TV, powalczyłby z radiowymi gigantami, które są sterowane przez wielkie koncerny fonograficzne.

  3. Wszystko jest możliwe. Gdy muzyka taneczna wróciła do mediów 4-5 lat temu, któżby pomyślał, że powstaną dwie telewizje nadające niemal wyłącznie tego rodzaju muzykę. Wówczas cieszyły oko, pojedyncze kilkudziesięciominutowe programy tj. VIPO na antenie TVS, czy Discostacja i Disco Polo Live w ITV. Tak samo może być z rozgłośniami radiowymi.

      1. Sorry za lekkie lokowanie produktu, ale młodsza rozgłośnia, czyli Jard II ma nawet cykliczny program „Power Dance”. W każdy poniedziałek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s