Wyjść ponad „goły” standard

Clipboard03Klip, by osiągnąć sukces musi przyciągać uwagę widza. Musi być ciekawy, oryginalny, pomysłowy.  Co ciekawe w chwili obecnej takich teledysków jest na prawdę mało… Przy tak zaawansowanej technologii i łatwej dostępności do niej, a także przy innych możliwościach, obecne teledyski to wyłącznie kręcące tyłkami dziewczyny… Zastanawiam się dlaczego? Dlaczego te teledyski z lat 90. choć nagrywane niekiedy byle jak i nie wiadomo po co, miały przekaz i pewną wartość w tej swojej prostocie. Dziś przyjęty jest standard o którym już wspomniałem.

Jakość produkowanych klipów jest bardzo dobra. Zajmują się nimi profesjonalne firmy, niektóre mają zamówienia wyłącznie z branży disco. Obrazu nagrywanego kalkulatorem ciężko spotkać, ale nie można powiedzieć, że ich nie ma. Są! Są grupy, które oszczędzają na tak ważnej rzeczy jaką jest teledysk. Niektórych na prawdę nie da się oglądać. Jeżeli nie da się słuchać to katastrofa podwójna, a opinia idzie w świat. Tymczasem opinia, że w teledysku rasowego zespołu disco polo nie może zabraknąć pół nagich kobiet od dawna trzyma się tej muzyki.

Ciężko mi w tej chwili powiedzieć od czego tak na prawdę się to wzięło. Cieszę się natomiast, że praktycznie zniknął już schemat angażowania do klipu bardzo drogiego i bardzo dobrego samochodu. Dość długo musieliśmy patrzeć na te bezsensowne obrazki i dość długo trwało przekonanie, że bez fury teledysku się nie zrobi. A fura i kobieta? Mieszanka wybuchowa, na którą stawiano w ciemno. Z czasem samochód przeszedł do lamusa i jego miejsce zajęły wijące się obok wokalisty tancerki.

W wielu przypadkach to, co oglądamy przechodzi granice dobrego smaku. Jorrgus w jednym ze swoim wideoklipów nie miał zahamowań. Marcin Siegieńczuk również nie był grzeczny. Tych przypadków jest wiele… Ciężko jednak obwiniać wyłącznie zespoły. Często nie mają wpływu na to jak wyglądał będzie teledysk. Skoro jednak nikt nie protestuje, to ta sytuacja wydaje się wszystkim odpowiadać. Jaka jest zatem szansa na zmianę? Jaka jest szansa na wprowadzenie w ten rynek disco nowej jakości?

Nie liczyłbym na wielkie rewolucje, bo osób które widzą problem jest niewiele. Dobrze jednak, że ktoś kto ma już dość tych gołych teledysków, zawsze znajdzie w tłumie ten bardziej wartościowy. Ostatnio pewne wpadły mi w oko. Nie bez przypadku przy tym tekście widnieje zdjęcie Piotra Sulikowskiego – wokalisty zespołu New Collective. Jego najnowsza propozycja to „Tak sobie obiecajmy”. Chyba jeden z najlepszych przykładów na to jak można zrobić ciekawy klip nie wydając na niego kilku tysięcy złotych. Do takiej formy przekazu jednak nie nadają się wszyscy. Piotrkowi gratuluje – doskonała ekspresja, mimika. Człowiek, który ma sobą wiele do zaoferowania. Wiele też mówi ostatni klip Mirage do utworu „Ty jesteś inna”. Piękna kobieta, młody debeściak – brawo. Proszę o więcej!

8 uwag do wpisu “Wyjść ponad „goły” standard

  1. Ja podam przykłady innych teledysków bez seksu 😉
    Power Play – Skok w bok, Jorrgus – W szczęściu, Vendetta – Ukradnę Cię, Beat magic – W cieniu wierzb . Jest wiele klipów bez piersi i innych wynalazków – lecz zazwyczaj nie są one popularne tak jak te pełno piersiowe 😉

  2. Power Play – Skok w bok i Marcin Siegieńczuk – Nie ma lipy, te utwory obok Ona tańczy dla mnie to najlepsze kawałki disco ostatnich lat…

  3. Niestety obecne teledyski DP są w większości tragiczne. W ubiegłym stuleciu zarzucano artystom prostactwo i „wiochę”, ale „to” miało chociaż jakiś scenariusz, jakiś sens. Dziś wystarczy kilka ujęć na uda kobiety i już jest „hit”.
    Za najlepsze teledyski w starym disco uważam Szaloną i Dlaczego Boysa oraz Kopciuszka Mister Dexu. Z tego wieku, to M.S – Niczego nie żałuję i chyba tyle….

  4. Wracając do lat ’90 i klipów wtedy kręconych to bardzo podoba mi się „To właśnie ja – Akcent”, wg mnie ciekawie zrobiony, w stosunku do większości ówczesnych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s